>
Rybaření

Štika Obecná

Hecht
V našem Jihočeském moři, jak také nazýváme Lipenské jezero, jsou také štiky četně zastoupeny. Zde byla také ulovena světová štika o váze 24,40 kg.
Je typickou stanovištní rybou. Hledáme ji zvláště v místech s přirozenými, ale i uměle vytvořenými podvodními překážkami (padlé stromy, zbytky staveb, kameny, kořeny aj.).

Lovit můžeme prakticky ve všech vrstvách vodního sloupce a z rybolovných metod jsou ponejvíce využívány dvě, a to lov na plavanou a přívlač. Vůbec netvrdím, že štika nezabere na nahozenou mrtvou rybku, umělou mušku či dokonce žížalu nebo námi stahované kolínko. Díky své dravosti muže tento predátor zaútočit na vše, co se ve vodě hýbe, a tím upoutá jeho pozornost. My se však vrátíme ke dvěma nejpoužívanějším způsobům.

Chytáme-Ii na plavanou, používáme jako nástrahu živou rybku jakéhokoliv povoleného druhu. Můžeme vést dlouhé polemiky, zda je lepší plotička, perlín, hrouzek, karásek či třeba okoun nebo ježdík. Trefíme-Ii ale dobu štičího oběda a správné místo, jsem přesvědčen, že dravec, číhající na svou kořist, nebude mezi předkládanými druhy činit rozdílu. Při lovu na přívlač můžeme použít téměř vše, co trh v současné době nabízí. Všechny druhy třpytek, wobblerů, twisterů, ripperů i streamerů můžeme směle navázat a nahodit na štiku. Jak při plavané tak při přívlači však nezapomeňte přidat pevné lanko, chránící konec udice před velice ostrými štičími zuby.

[ zpět ]